

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 200 pF |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 60 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 7691
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10022
Ext.Price$0.10022
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10022 | $0.10022 |
| 10 | $0.08963 | $0.89630 |
| 50 | $0.08016 | $4.00800 |
| 100 | $0.07126 | $7.12600 |
| 500 | $0.06334 | $31.67000 |
| 1000 | $0.05811 | $58.11000 |
| 3000 | $0.05331 | $159.93000 |
| 5000 | $0.05027 | $251.35000 |
